TUFANLAR BAYİSİNDEN BAHAR BAYRAMINA ÖZEL ETKİNLİK

11 / 04 / 2013

Yaklaşık 600  yıldır gelenek haline gelen 30 Mart Bahar Bayramı (halk dilinde Yumurta Bayramı) bölgedeki köyler ve beldeler dâhil olmak üzere Hatay'ın büyük bir bölümü tarafından kutlanıyor. Bu bayramda piknik yapmak için gelen insanlar başta dönerciler, çerezciler, zücaciyeler, kıyafet satıcıları, tatlıcılar, oyuncakçılar olmak üzere bölge esnafını da kalkındırmış olurlar.

 

Kimileri o gün evden rengarenk boyayarak getirdikleri yumurtaları tokuştururken kimileri başka bir eğlenceye koyuluyor ama sonuçta o gün herkes evine eğlenerek dönüyor.

Yaklaşık 50–60 bin kişinin ziyaret ettiği bu etkinliği Tufanlar Kanuni Bayisi de es geçmedi. Yaklaşık 10 yıldır stant açan Tufanlar, son 4 yıldır etkili bir iletişim yürütüyor. Etkinliklerde 1000 adet ücretsiz bilet bastırıp 15.00 ile 17.00 saatleri arasında dağıtıyor. Çekilişleri bölgenin milletvekilleri ya da belediye başkanlarına yaptırarak kazananlara 1 Kanuni Motosiklet, 1 Kanuni Bisiklet ve 5 adet kask dağıtıyor. Bir anlamda etkinliği de üstlenmiş gibi görünen Kanuni Tufanlar Bayisi, bölgedeki insanların dilinden de düşmüyor.