MOTOSİKLETİNİZ YAZA HAZIR MI?

368 Bg

Havalar ısınmaya başladı, motosikletiniz yaza hazır mı?

Motosikletinizin de yeni bir sezon başlangıcında bazı ihtiyaçları olacaktır.

İşte motosikletinizi yaz aylarına hazırlamanız için sizlere KANUNİ’den tavsiyeler.

 

1)    Akü: Öncelikle motosikletinize ilk elektrik gücünü veren akünüzü kontrol etmekle işe başlamalısınız. Özellikle kış aylarında garajda beklemiş motosikletlerde marşa basıldığında motor çalışmıyor ise ilk olarak akü şarj edilmelidir. Bunun için yapmanız gereken aküyü sökmek ve eğer aküde su eksikse kapaklarını da çıkarıp, içine saf su koymaktır. Akünüze saf su ilave ettikten sonra  5 dakika bekleyip  kapakları kapatın.  Akünüzü yerine takarken öncelikle akü başlarının üzerindeki oksitlenme temizlenmeli, çok az da yağ sürmelidir. (Not: Asla akünüze, kendi akünüzden daha yüksek amperli bir akü ile takviye yapmayınız!) .

2)    Lastikler: Lastikler sadece belirli mevsimlerde değil, her mevsimde motosikletinizden aldığınız verimi ve güvenliğinizi etkileyecek olan en önemli faktörlerin başında gelmektedir. Mutlaka lastiklerinizin havalarını ölçüp, lastiğin üzerindeki veya motosikletinizin kullanma kılavuzunda belirtilen ayarlara getirmelisiniz.

 

3)    Frenler: Ön ve arka fren balataları ve fren hidrolik seviyelerini kontrol etmeden yola çıkmayınız, fren hidroliğinizi 2 yılda bir değiştiriniz.

 

4)    Zincir: Zincirli motosikletlerde zincir paslanması zincirin ömrünü kısaltıp, beraberinde çalışan zincir dişlilerine zarar verir. Bu sebeple yaz aylarında zincirlerinizi daha sıklıkla özel zincir yağlama spreyleriyle yağlamanız gerekmektedir.

 

5)    Radyatör: Su soğutmalı motosikletlerde radyatör içindeki su veya antifriz eksikse öncelikle tamamlamanız gerekir. Radyatörünüzdeki eksiği tamamlarken motosikletin motorunun soğuk olması önem taşımaktadır. (Not: Su yerine antifriz koymak motosikletin su bolaşan kısımlarının pastan korumasında yardımcı olur.)

6)    Lambalar: Tüm lambaları ve düğmeleri kontrol ediniz. Kir ve böcek artıklarını ıslak bir bezle temizleyiniz. Farlarınızı ayarlattırınız.

 

7)    Yağ ve yağ filtresi: Motosikletlerde üreticinin tavsiye ettiği yağı kullanınız. Eğer yağ filtresi olan bir motosiklet kullanıyorsanız yine periyodik bakımlarında belirtilen süre içerisinde değiştirmelisiniz. Eğer yağ değişiminin vakti gelmişse, yağ filtresini de değiştirmek fayda sağlayacaktır.  Ayrıca devir ve kilometre telinin, ayak, el fren bağlantıları varsa tellerinin, debriyaj teli bağlantılarının ve sürtünmeye maruz kalan bölümlerinde açılıp yağlanması,  hava filtresinin temizlenmesi veya değiştirilmesi motosikletinizin yaz bakımı için gerekli noktalardır. Tüm bu hizmetlerin motosikletinize profesyonelce ve size zahmet vermeden uygulanması için Kanuni yetkili servislerini tercih edebilirsiniz.