Sürüşünüzü Daha da Güvenli Yapacak Ufak İpuçları

Dsc 0332

Sürüşünüzü Daha da Güvenli Yapacak Ufak İpuçları

Vizyonunuzu hep daha da yukarı ve daha da ileri taşımaya çalışın; Ne kadar fazla ilerisini görebilirseniz, o kadar ileride ne olacağı ile ilgili ön bilgi/ler almış olursunuz..

Kavşaklarda ve tali yol giriş veya çıkışlarında, yan yana kaldığınız büyük, geniş ve uzun olan araçlar, her zaman kazanır..- Bırakın önden gitsinler, sizden önce dönüşü tamamlasınlar; Dönüş anında, O araçların ön kısımları dönüşü yaparken, arka kısımları düz gitme eğilimi gösterir ve eğer dönüş esnasında siz iç kısımda kalırsanız sizi sıkıştırır ve sürücüleri sizi görmez.

Yol’a olan konsantrasyonunu yitirmiş olabileceğini düşündüğünüz araba sürücülerini uyandırın; Korna çalın..ki sizin orda olduğunuzun farkına varsınlar..Devamında da mutlaka elinizi kaldırarak sizi fark ettikleri için teşekkür edin..(Bu çatışmayı önler)

Bir virajın tam ortasında, karşıdan gelen ve sizin şeridinize girmiş olan bir aracı, öncesinden görmenizi sağlayacak, kaçmanız için zaman ve mesafe yaratacak tek şey, öncesinden doğru pozisyon alarak o viraja girmenizdir.

Sollayacağınız aracın hemen ilerisinde bir kavşak veya özellikle sol tarafta bulunan bir tali yol varsa, kesinlikle sollama yapmayınız. Önünüzdeki araç sinyal vermeden aniden dönüş yapabilir.

Sollama yaptıktan sonra gireceğiniz boşluğu görmeden kesinlikle sollama yapmayınız.

Sıkışık trafikte araçların arasından geçiş yaparken, şansları değil fırsatları değerlendirin..Aşırı dikkatli olun. (Açılan kapılar, görmediğiniz araçların önünden geçerek bir anda sizin önünüze atlayabilecek yayalar..Ani şerit değiştiren araçlar..)

Araçların arasında ilerlerken, sizden daha hızlı bir tempoda (sizin kendinizi rahat hissettiğinizden daha da hızlı) arkanızdan yaklaşan bir başka motor görürseniz, yol verin geçsin. Onun önünde daha hızlı gitmeye çalışmayın.

Konsantrasyon seviyenizi hep en üst düzeyde tutmaya çalışın..(Düşündüğünüzden daha zordur..)

Mola zamanınızı hep bilin ..Kesinlikle atlamayın.

Her zaman Güvenli Sürüş..Ne olursa olsun, hiç bir zaman ödün vermeyin! Verdiğiniz ödün’ün ölüm fermanınız olabileceğini unutmayın.

Sevgilerimle

Yazan
Uğur ERTEKİN

Art Motoakademi

http://www.artmotoakademi.com/akademi-tr/page-Makaleler.php?id=21