Kötü Havalarda Sürüş

Dsc 0139

Kötü Havalarda Sürüş


''Kötü'' Hava dediğimizde birçoğumuzun aklına gelen, kış aylarıdır. Soğuk hava, kar,yağmur ve tabi ki daha kaygan bir yol yüzeyi. Bu sebeple de bir çok motosiklet sürücüsü, motorlarını park edip, 4 tekere transfer olmaktadır.

Kar yağdığında, özellikle buzlanma tehlikesinden dolayı sürüş yapmaya ben de pozitif bakmıyorum..

Ama diğer koşullar, ''hayat boyu öğrenen sürücü'' mantalitesindeki ''İleri Sürücü'' için gerçekten o kadar ''Kötü'' olabilir mi? Bize neler kazandırabilir?

Öncelikle motosiklet kontrolünün ve konumlanmanın gerçek değerini anlarız. Ve bununla beraber; yumuşak motosiklet kontrolü'nün - ''Smooth'' luğun önemini anlarız. (''Smooth'' olmak, ''İleri Sürücü'' nün güvenliğinin ve aynı zamanda da şıklığının garantisidir. Anlamını ve önemini biliyoruz. Ve gene biliyoruz ki, edinilmesi en zor olan becerilerden birisidir.)

Motosiklet üzerinde iken; oluşabilecek potansiyel tehlikeleri öngörüp, bunlara göre sürüş planlarımızı yapabilmemizi sağlayan şey, iyi bir ''Gözlem'' becerisidir. Bunun için ihtiyacımız olan şey ise ''İleri Görüş''tür.

Ama; İleri Görüş'ümüzü sağlayan ve arttıran asıl ana faktör ise, yol üzerinde, şeridimizde, koşul ve şartlara göre motosikleti yönlendirerek ''her zaman doğru konumlarda bulunmak'' becerisidir.

Gideceğimiz noktaya sağ salim, hiçbir risk yaşamadan varabilmek adına bu beceri, çok önemli ve anlaşılacağı üzere nerde ise her şeyin başıdır.

Tutuşu azalmış, kaygan bir yol yüzeyinde seyir eden bir motosiklet demek, yön değiştirme ve fren kabiliyeti azalmış bir motosiklet demektir. Böyle bir yüzeyde seyir halinde iken, konumlanmaları ve/veya yavaşlamaları ''ani'' ve/veya ''son anda'' yapmaya kalkmanın sonuçları üzücü olabilir. (Tüm yönlendirmeler ve motosiklet kontrollerinin (gaz/fren/debriyaj/vites) kullanımı ne kadar ''smooth'' ise, motorunuz o kadar kontrolde ve güvenlidir... ve kolay kolay kayma eğilimine girmez.)

Bu sebeple de, potansiyel tehlikeleri öngörmemize olanak veren o ''İleri Görüş''ü sağlayacak, yol üzerindeki Optimum Pozisyonlara, ''zamanında ve yumuşak ( Smooth ) bir şekilde geçebilmek''becerisi, özellikle tutuşu azalmış yüzeylerde (örn. yağmurda sürüş) hayatidir.

Aynı şekilde, tutuşu azalmış bir yüzeyde gaz kolunun kullanımı, ''Gaz Hassasiyeti'' de çok büyük önem kazanır. Azıcık dahi olsa sertçe yapılan her gaz açıp kapama, gene kaymaya ve düşmeye davet olabilir.

İyi tutuşa sahip, normal hava şartlarındaki bir yol yüzeyinde, sağ bileğimizin yapacağı sert hareketler cezasız kalabilir. Ama tersi bir yüzeyde, gaz kolu kullanımı mutlaka çok yumuşak -smooth- olmak zorundadır. Bu yine motosikletin stabilitesi için olmazsa olmazlarındandır.

Gaz kolunu, tutuşu azalmış bir yüzeyde bile, efektif olarak ''güvenli ve aynı zamanda cabukluğu da devam ettirebilecek şekilde yumuşak-smooth kullanabilmek'' becerisi, üzerinde mutlakaustalaşılması gereken bir konudur.

Her zaman deriz ki; Herhangi bir ''İleri Sürüş Becerisi''nin tam olarak öğrenilip içgüdüsel hale gelebilmesi için, o becerinin hassasiyetliği kazanılıncaya kadar önce hızlar düşürülüp çalışılmalı, sonra üzerine sürat eklenmelidir..

Yağmurda, azalan görüşten dolayı her zamanki temponuzda gidemezsiniz. Yağmurda sürüş, ''Smooth'' gaz kullanımı ve motorun ''smooth'' yönlendirilme becerisi ile ilgili bir çalışma, hissetme ve öğrenmezamanıdır.


İleri Sürücü için, kış aylarında, ''Kötü'' havalarda motosiklete binmek demek, ''İleri Gözlem ve Planlama'', ''motosiklet kontrolü ve hakimiyeti'' ve ''smooth''luk konularındaki becerilerde ustalaşmak adına, daha yavaş hızlarda yapılan bir çalışma fırsatıdır. Getirisini güzel yaz aylarındaki kuru zeminlerde fazlasıyla görür. Bu anlamda onun için ''kötü'' hava aslında bir fırsattır. Bu sebeple de onun için ''kötü hava yok, kötü kıyafet var'' dır.

Bu arada unutmayınız; Kötü kıyafet demek, sadece üşümek ve ıslanmak demek değildir. Bu aynı zamanda, dikkatin dağılmasıyla beraber, sürücünün tüm hava koşullarında motosikleti güvenli bir şekilde sürmesini sağlayacak olan becerileri elde etmesini engelleyen, geciktiren bir unsurdur da..

Kısaca kış aylarında yapılan km.ler, sonrasındaki yaz ayları için çok daha iyi bir şekilde ''İleri Sürüş Becerileri'' ile donatılmış olmanızı sağlayacak olan pratiklerdir.

2009 yılındaki kaza istatistikleri, motosikletlerin karışmış olduğu kazaların %40'ının ''zayıf gözlem'' sebebi ile, yaklaşık diğer %40'ının da ''zayıf motosiklet kontrolü veya kontrol'ü kaybetme'' sebebi ile olduğunu göstermektedir.

Her zaman ''öğrenmek'' adına motora bininiz. Ve ''gelişmek'' adına bulduğunuz hiç bir fırsatı kaçırmayınız. Kötü? havalar dahil.

İyi Sürüş Bir ''Sanat''tır.

Saygı ve Sevgilerimle.

Yazan :
Uğur ERTEKİN

Art Motoakademi

http://www.artmotoakademi.com/akademi-tr/page-Makaleler.php?id=34